Nanoanyagok keresése

Az ECHA elérhetővé tette az új ECHA CHEM adatbázist. További információk az ECHA CHEM-re való átállásról.  Bővebben

Az itt bemutatott, nanoanyagokra vonatkozó adatok a jelenlegi terjesztési platform REACH szerinti regisztrálásra vonatkozó adataiból származnak. Ezt a platformot már nem kezelik, 2023. május 19-től kezdődően befagyasztották. A REACH szerinti regisztrálásra vonatkozó friss adatokat csak az ECHA CHEM adatbázisban teszik közzé. Sajnos nincs lehetőség arra, hogy ezeket az adatokat összekapcsolják ezzel a portállal, és egyelőre arra sem, hogy az ECHA CHEM adatbázisban a nanoanyagok tulajdonságai vagy listái alapján lehessen keresni.

Nagyra értékeljük megértését ebben az átmeneti időszakban.


 

DISSEMINATION
PLATFORM

EUON - EU Observatory for Nanomaterials

Nanomaterials in the EU market


No substances were found
Details
Polychloro copper phthalocyanine
This substance is identified in the Colour Index by Colour Index Constitution Number, C.I. 74260.
215-524-7 1328-53-6 Yes Yes Yes Yes Details

Itt kereshet rá az Európai Unió (EU) piacán jelenleg forgalomban lévő nanoanyagokra. Ezen keresések eredményei az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) nyilvános vegyiagyag-adatbázisából származnak, és az eredmények bizonyos külső adatforrásokból származó, feldolgozott adatokat is tartalmaznak, ahogyan alább látható.

 

A nanoanyagokkal kapcsolatosan megjelenített adatok nyilvánosan hozzáférhető forrásokból származnak
  • REACH szerinti regisztrálás: 2020. január 1-jétől az 1907/2006/EK rendelet (a REACH-rendelet) megköveteli az érintett vállalatoktól, hogy a REACH szerinti regisztrációs dokumentáció részeként adatokat nyújtsanak be az anyagok nanoformáival kapcsolatban (az 1907/2006/EK rendeletet módosító, 2018. december 3-i (EU) 2018/1881 bizottsági rendeletetnek megfelelően). A keresés az ECHA vegyianyag-adatbázisából azokat a regisztrálásokat mutatja meg, amelyek legalább egy nanoformát tartalmaznak.
  • Francia nemzeti nyilvántartás: 2013-ban Franciaország kötelezettséget állapított meg, miszerint a franciaországi piacokon forgalmazott nanoanyagokat jelenteni kell. Ezeket a jelentéseket a vállalatoknak vagy a nyilvános laboratóriumoknak évente kell frissíteniük. A francia rendszer esetén a nanoanyag meghatározását az Európai Bizottság nanoanyagok meghatározásával kapcsolatos javaslata alapján állapították meg, és a jelentéskötelezettség küszöbértéke 100 gramm, vagyis alacsonyabb, mint a REACH-rendelet szerinti regisztrálást szükségessé tevő egy tonna/éves küszöbérték. Megjegyzendő, hogy a franciaországi nyilvántartásban jelentett tonnamennyiségek kizárólag a nanoanyagok mennyiségét tükrözik, míg a REACH-rendelet az uniós piacra importált vagy arra előállított anyag teljes tonnamennyiségén alapul, beleértve az anyag nem nanoformáit és nanoformáit is.
  • Belga nemzeti nyilvántartás: Belgiumban 2016-ban lépett érvénybe a nemzeti előírás a nanoanyagokra vonatkozó jelentések benyújtására vonatkozóan. Az előírás a nanorészecske állapotban előállított és a belgiumi piacon forgalmazott, évente 100 g-os mennyiséget meghaladó anyagokra terjed ki. A belga rendszer esetén a nanoanyag meghatározása szinte teljesen megegyezik az Európai Bizottság nanoanyagok meghatározásával kapcsolatos javaslatában foglaltakkal. Megjegyzendő, hogy a belga nyilvántartás kizárja a természetes, vegyi úton nem módosított anyagokat, illetve az olyan anyagokat, amelyekben a nanoanyag-részecskék jelenléte az emberi tevékenység melléktermékének tekinthető. A belga nyilvántartás konkrétan a nanoanyagokat tartalmazó anyagok és keverékek regisztrálását írja elő. Emellett az egy vagy több nanoanyagot tartalmazó árucikkek és összetett tárgyakat is be kell jelenteni – bár az árucikkekre és összetett tárgyakra vonatkozó bejelentéssel kapcsolatos szabályozás még nem lépett hatályba. Több kivétel is létezik, például a pigmentanyagok, kozmetikai termékek és biocid termékek. A vállalatoknak az adatokat évente frissíteniük kell.
  • Kozmetikai termékek uniós nyilvántartása: Az 1223/2009/EK rendelet külön szabályozza a nanoanyagok használatát kozmetikai termékekben, bár nem alkalmazza az Európai Bizottság a nanoanyagok meghatározásával kapcsolatos javaslatát. A nanoanyagokat „olyan oldhatatlan vagy biológiailag perzisztens, mesterségesen előállított anyagként” határozza meg, „amelynek egy vagy több külső mérete vagy belső szerkezete az 1–100 nm tartományon belül van”. A színezőanyagok, tartósítószerek, UV-szűrők és hasonló termékek esetén előzetes engedélyeztetés szükséges a kozmetikai termékekben történő felhasználásuk előtt. Az Európai Bizottság kiadja a nanoanyagokat felhasználó kozmetikai termékek katalógusát, és rendszeresen frissíti azt a kozmetikai termékekre vonatkozó bejelentési portálon (Cosmetic Product Notification Portal, CPNP) benyújtott adatok alapján.

A nanoanyagok és a mennyiségek bejelentési határértékeinek meghatározásában meglévő különbségek és a speciális kivételek miatt, ha egy nanoanyag jelen van bármely adatforrásban, az nem jelenti azt, hogy jelen van mindegyikben. A francia és belga nyilvántartások felé, vagy a kozmetikai termékekre vonatkozó bejelentési portálon jelentett nanoanyagok nem feltétlenül jelentik azt, hogy az anyagot nanoformaként kell regisztrálni a REACH-rendelet szerint, és ez fordítva is igaz.

Mivel az adatforrások eltérő bejelentési szabályokkal és hatókörrel rendelkeznek, nem mindig lehet összekapcsolni az egyik adatforrásban bejelentett anyagot az ECHA vegyianyag-adatbázisában lévő anyaggal. Ha nem lehetséges az összekapcsolás, az eredeti forrásban található anyag nem jelenik meg az EUON nanoanyag-kereső eszközében. A belga és francia nemzeti nyilvántartások felé nanoanyagokat jelentő vállalatok eltérőek lehetnek azoktól, akikre a REACH-rendelet szerinti regisztrálási kötelezettség vonatkozik.

Sok esetben az anyag nanoforma és nem nanoforma állapotban is előállítható. Emiatt előfordulhat, hogy egy adott anyagot nanoformaként jelentenek az egyik vállalatnál, míg más vállalatoknál nem nanoformaként állítják elő. Ezen eltérések miatt az anyag az egyik forrás esetén nanoformaként tűnhet fel, míg más források esetén nem.

A felelősség kizárása

Egyes, a nanoanyagokkal kapcsolatos eszköz által közölt információk harmadik felek tulajdonát képezhetik. Ennek következtében az ilyen információk felhasználásához az adott jogtulajdonos előzetes hozzájárulására lehet szükség. Az Európai Vegyianyag-ügynökség és az Európai Bizottság semmilyen garanciát vagy jótállást nem vállal az információk minőségével, felhasználhatóságával és/vagy megfelelőségével kapcsolatban. Az információ felhasználása kizárólag a felhasználó felelőssége.

További részletekért tekintse meg a jogi közleményt.