Pretraživanje nanomaterijala

ECHA je pokrenula novu bazu podataka ECHA CHEM. Pronađite više informacija o prelasku na bazu podataka ECHA CHEM  Više

Prikazani podatci o nanomaterijalima proizlaze iz podataka o registraciji u skladu s Uredbom REACH na postojećoj platformi za širenje informacija, koja se više ne ažurira, a podatci su zamrznuti sa stanjem 19. svibnja 2023. Najnoviji podatci o registraciji u skladu s Uredbom REACH objavljuju se samo u ECHA CHEM-u. Nažalost, ne postoji mogućnost povezivanja podataka s platforme s novim portalom niti je zasad moguće pretraživanje ECHA CHEM-a prema svojstvima ili inventarima nanomaterijala.

Hvala vam na razumijevanju tijekom ovog prijelaznog razdoblja.


 

DISSEMINATION
PLATFORM

EUON - EU Observatory for Nanomaterials

Nanomaterials in the EU market


No substances were found

Ovdje možete pretraživati nanomaterijale koji se trenutačno nalaze na tržištu Europske unije (EU). Rezultati tih pretraživanja dohvaćaju se iz javne baze podataka o kemikalijama Europske agencije za kemikalije (ECHA); rezultati uključuju i podatke dohvaćene i obrađene iz nekoliko vanjskih izvora podataka, kako je opisano u nastavku.

 

Prikazani podatci o nanomaterijalima prikupljaju se iz javno dostupnih izvora.
  • Registracije u skladu s Uredbom REACH: Od 1. siječnja 2020. Uredbom (EZ) br. 1907/2006 (Uredba REACH) poduzećima obuhvaćenim Uredbom propisuje se podnošenje podataka o nanooblicima tvari u okviru registracijskog dosjea REACH (u skladu s Uredbom Komisije (EU) 2018/1881 od 3. prosinca 2018. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1907/2006). Pretraživanjem se dohvaćaju registracije iz ECHA-ine baze podataka o kemikalijama koje sadržavaju barem jedan nanooblik.
  • Francuski nacionalni inventar: Francuska je 2013. utvrdila obvezu prijave nanomaterijala na francuskom tržištu. Poduzeća ili javni laboratoriji moraju svake godine ažurirati prijave. Definicija nanomaterijala u francuskom sustavu proizlazi iz preporuke Europske komisije o definiciji nanomaterijala, a prag za prijavu iznosi 100 grama, tj. ispod praga od jedne tone godišnje za koji bi bila potrebna registracija u skladu s Uredbom REACH. Potrebno je imati na umu da tonaže navedene u francuskom inventaru odražavaju samo tonažu nanomaterijala, dok se Uredba REACH temelji na ukupnoj tonaži tvari koja se uvozi ili proizvodi na tržištu EU-a, uključujući ne-nanooblike i nanooblike tvari.
  • Belgijski nacionalni inventar: U Belgiji je 2016. na snagu stupio nacionalni zahtjev za prijavu nanomaterijala. Zahtjevom su obuhvaćene tvari koje se proizvode u stanju nanočestica i stavljaju na belgijsko tržište u količini većoj od 100 grama godišnje. Definicija nanomaterijala u belgijskom sustavu gotovo je identična definiciji iz preporuke Europske komisije o definiciji nanomaterijala. Potrebno je imati na umu da belgijski inventar ne uključuje prirodne tvari, tvari koje nisu kemijski modificirane i tvari kod kojih se čestice nanomaterijala smatraju nusproizvodom ljudske aktivnosti. Konkretno, u okviru belgijskog inventara propisuje se registracija tvari i smjesa koji sadržavaju nanomaterijale. Osim toga, potrebno je prijaviti proizvode i složene predmete koji sadržavaju jedan ili više nanomaterijala, iako prijava proizvoda i složenih predmeta još nije stupila na snagu. Postoji nekoliko izuzeća, primjerice za pigmente, kozmetiku i biocide. Poduzeća moraju svake godine ažurirati svoje informacije.
  • Inventar kozmetičkih proizvoda u EU-u: Uredba (EZ) br. 1223/2009 sadržava posebna pravila o uporabi nanomaterijala u kozmetičkim proizvodima, iako se u njoj ne upotrebljava preporuka Europske komisije o definiciji nanomaterijala. „Nanomaterijal” je netopiv ili biološki postojan i namjenski proizveden materijal s jednom ili više vanjskih dimenzija, ili s unutarnjom strukturom od 1 do 100 nm. Za proizvode kao što su bojila, konzervansi i UV filtri potrebno je prethodno odobrenje prije njihove uporabe u kozmetičkim proizvodima. Europska komisija objavljuje katalog kozmetičkih proizvoda u kojima se upotrebljavaju nanomaterijali i redovito ga ažurira na temelju podataka dostavljenih na portalu za izvješćivanje o kozmetičkim proizvodima (CPNP).

Zbog razlika u definiranju nanomaterijala, zbog postojanja posebnih izuzeća i količinskih pragova za izvješćivanje, prisutnost nekog nanomaterijala u jednom od tih izvora podataka ne znači da je on prisutan u svim tim izvorima. Ako je nanomaterijal prijavljen u francuski ili belgijski inventar ili na portalu za izvješćivanje o kozmetičkim proizvodima, to ne znači da se tvar automatski mora registrirati kao nanooblik u skladu s Uredbom REACH i obrnuto.

Budući da se u relevantnim izvorima razlikuju pravila o izvješćivanju i opseg tog izvješćivanja, nije uvijek moguće povezati tvar o kojoj se izvješćuje u nekom od tih izvora s tvari u ECHA-inoj bazi podataka o kemikalijama. Ako povezivanje nije moguće, tvar iz izvornog izvora ne prijavljuje se u alatu EUON za pretraživanje nanomaterijala. Poduzeća koja prijavljuju nanomaterijale u sustav francuskog i belgijskog nacionalnog inventara također se mogu razlikovati od onih koja imaju obvezu registracije na temelju Uredbe REACH.

U mnogim se slučajevima tvar može proizvoditi kao nanooblik ili kao ne-nanooblik. Stoga je moguće da jedno poduzeće prijavi određenu tvar kao nanooblik, dok je druga poduzeća ne proizvode u nanoobliku. Zbog tih se razlika može dogoditi da se tvar pojavljuje kao nanooblik u jednom izvoru, ali ne i u drugima.

Izjava o odricanju od odgovornosti

Neke od informacija dohvaćenih iz alata za nanomaterijale mogu pripadati trećim stranama. Stoga će za upotrebu tih informacija možda biti potrebno prethodno dopuštenje nositelja prava. Europska agencija za kemikalije i Europska komisija ne daju nikakve garancije ili jamstva u pogledu kvalitete, upotrebljivosti i/ili prikladnosti informacija. Korištenje informacija isključiva je odgovornost korisnika.

Dodatne informacije o tomu možete pročitati u Pravnoj napomeni.